Provincial Grand Officers 2019 – 2020

OFFICE NAME LODGE No
Grand Senior Warden Richard Harvey James Parsons 974
Grand Junior Warden Ralph Howell P.A.G.Std.B. Scholars in Amity 1710
Grand Master Overseer Tony Lapsley White Stone 1832
Grand Senior Overseer David Hollyman The Cloisters 872
Grand Junior Overseer Derek Billinghurst Berkhampstead 1172
Grand Chaplain Allan Atkinson P.G.J.O.    
Grand Treasurer Mark Saunders P.G.J.D.    
Grand Registrar Graham Jelley Hemel Hempstead 1291
Grand Secretary Jon Lydon P.G.Std.B. Watford 241
Grand Director of Ceremonies Roy Moth P.G.S.D.    
Grand Almoner Norwell Roberts QPM P.G.J.D.    
Grand Charity Steward David Horne    
Grand Inspector of Works David Davies    
Grand Sword Bearer Keith Stevens Chevalier 1505
Deputy Grand Chaplain Roger Southcombe P.G.Std.B.    
Deputy Grand Secretary Colin Dixon P.G.Std.B. Halsey 1489
Deputy Grand DC David Wavell P.A.G.D.C.    
Grand Senior Deacon Michael Phillips    
Grand Senior Deacon Jeffrey Reese Ravenscroft 920
Grand Senior Deacon Sachin Rajput Elstree & Radlett 1315
Grand Junior Deacon Roger Woolman    
Grand Junior Deacon Peter Thompson The Cloisters 872
Grand Junior Deacon John Linley Chevalier 1505
Assistant Grand Secretary Chris Slater P.Prov.G.S.O. Joseph Moffet 1358
Assistant Grand DC Tony Coe    
Assistant Grand DC Michael Pilszak P.Prov.G.S.D.    
Assistant Grand DC Steven Read P.P.G.J.D.    
Assistant Grand DC Robert Johnson P.Prov.G.S.D. Bishop’s Stortford 1238
Assistant Grand Charity Steward Dennis Brown P.P.G.J.W.    
Grand Organist John Bluett P.A.G.D.C.    
Grand Standard Bearer Martins Ogunbiyi St Albans 1108
Assistant Grand Standard Bearer Michael Hadley St Cecilia 1701
Grand Inner Guard Marc Long, Rose & Lily 354
Grand Steward Simon Johns    
Grand Steward Philip Bignold    
Grand Steward Rajen Rajput Elstree & Radlett 1315
Grand Steward Iain Usher Lea Valley 909
Grand Tyler Will Dyer P.P.G.J.W.    
       
PAST RANKS – PROMOTIONS      
OFFICE NAME LODGE No
Past Grand Senior Warden Brian Cutler P.P.G.J.W. Bishop’s Stortford 1238
Past Grand Junior Warden Leonard Diggins P.P.G.S.O James Terry 556
Past Grand Junior Warden Michael Stanforth P.P.G.Reg. Cheshunt 1047
Past Grand Junior Overseer John Fowl P.P.G.Swd.B. The Cloisters 872
Past Grand Sword Bearer Tony Bleakley P.Prov.G.J.D. Chevalier 1505
       
PAST RANKS – FIRST APPOINTMENTS    
OFFICE NAME LODGE No
Past Grand Senior Deacon James Harrison White Stone 1832
Past Grand Junior Deacon George Curran Chevalier 1505
Past Grand ADC Geoffrey Bedford John Burr 1824
Past Grand ADC Russell Brown Berkhampstead 1172
Past Grand ADC Grant Cort Sprig of Acacia 1114
Past Grand ADC Gary Norman Ayot 1529
Past Grand ADC Alan Withey Royal Savoy 355
Past Grand Standard Bearer Peter Chester John Burr 1824
Past Grand Standard Bearer Michael Kerrigan Watford 241
Past Grand Standard Bearer Martin Roche Halsey 1489
Past Grand Standard Bearer James Taylor Broxbourne 428
 
 
PROVINCIAL ROYAL ARK MARINER GRAND RANK – Appointed 4 June 2019
  Brian Pickup Royal Savoy 355
  Christopher Butts Hertford 366
  Ian Crossley Broxbourne 428
  Arnold Hunter Lea Valley 909
  Christopher Scott Ravenscroft 920
  David Powell Latimer 962
  Grant Cort Sprig of Acacia 1114
  John Parsons Elstree & Radlett 1315
  Michael Gray Ayot 1529